EXHIBITIONS:

spring 2017:

WEEK 1-2: MR5 (1st year MFA Exhibition)

Aaron Whitney Bjork
Talon Claybrook
Leah Howell
Sumer Khan
Daniel J. Miller
Neal James Moignard
Stephanie Parnes
Aja Segapeli
Kayla Thompson
Jennifer Vaughn

WEEK 3: Disappearance 

Paige DePaepe
Chase England
Ricky Garcia
James Hall
Morgan Miller
Christine von Raven
Allison Schukis
Kaitlyn Sorenson
Amelia Thompson
Kerilynn Wilson

WEEK 4: The Visual as Political  (ART HISTORY SHOW)

 

Izzy Cho
Gaby Chadowitz
Jessy Webster
Grace Kwon
Lily Cox-Skall
Asha Logan
Sam Wrigglesworth
Shool (Fahad Haddadi)
Haley Duhaime
Nathan Bergfelt
Tracie Jackson
Jade Lazaris
Taylor Bowden

WEEK 5: BFA Thesis Exhibition 

Andrei Blaskowsky
Lucy Lyon
Abbie Lueken

 

WEEK 6: BFA Thesis Exhibition 

Marley Melchiorre
Henry Feldman
Daniela Cardenas-Riumallo

WEEK 7: BFA Thesis Exhibition 

Cody Parks
Sean Cline
Jingjie Wang

WEEK 8: BFA Thesis Exhibition 

Danny Escalante
Mitchel Halvorsen
Melissa Curtis

WEEK 9: BFA Thesis Exhibition 

WEEK 10-11: BFA Thesis Group Exhibition 

Andrei Blaskowsky
Daniela Cardenas-Riumallo
Sean Cline
Melissa Curtis
Danny Escalante
Henry Feldman
Mitchel Halvorsen
Lucy Lyon
Abbie Lueken
Marley Melchiorre
Cody Parks
Jingjie Wang

WINTER 2017:

WEEK 1: Hard Feelings

Curated by Alex Wurts

WEEK 2:  Chromaphobia 

Mckenzie Davie

WEEK 3 Title, Author, Year

Andrew Campbell
Chelsea Couch
Mandy Hampton
Laura Hughes
Ron Linn
Stephen Milner
Merrill Wallace

WEEK 4:  Quiet Urgency

Irene Chau
Izzy Cho
Grace Kwon
Marisa Smith

WEEK 5:  Precious Per Square Inch 

Lydia Bales
Cara Murray
Barbara Pickett
Anna Post
Emily Stark

WEEK 6:  Build A Bear Workshop 

Joe Moore

WEEK 7:  Save for Later

Will Hart
Rachel Lemme

WEEK 8: Throo 

Mandy Hampton
Ron Linn
Stephanie Parnes
Jennifer Vaughn

WEEK 9-10: 4th Annual Undergraduate Juried Show 

Andrei Blaskowsky
Han Cao
Izzy Cho
Ross Doyle Jr
Danny Escalante
Jalan Ember
Aidan Grealish
Will Hart
Rachel Lemme
Malik Lovette
Abigail Lueken
Lucy Lyon
Tanner Mihulke
Daniel Shaw
Marisa Smith
Macon Sumpter
Scott Suss

Fall 2016:

Week 1-2Wallace Hayden and Friends

George Andrews, Andrew M. Vincent, Jack Wilkinson, Eyler Brown, Phil Gilmore, and Wallace Hayden

Week 3-4: Second Cousins

Laura Huges
Stephen Milner
Alex Wurts
Natalie Wood

Week 5-6: Product Design Senior Show

Raymond Acupan
Lydia Bales
Danny Battle
Chris Boyd
Roman Bukur
Nick Cantrell
Jina Choi
Nick Clark
Kai Cowie
Sean Dicke
Mary Dunford
Lauren Ernick
Gordon Fleenor
Max Friday
Cody Galvin
Robbie Gardner
Cédric Güttmann
Gunnar Hanson
Sarah Hashiguchi
Heather Higgins
Grant Holmberg-Baugher
Tracie Jackson
Amanda Kibbel
Daniel Kuo
Isabel McDowall
Warren Mead
Zach Meyer
Sara Murillo
Cara Murray
Ethan Ouimet
Will Phelan
Natalie Thomas
Aileen Tran
Keeanna Turner
Taro Unterberger
Tyler Verbais
Zihan Wang
Yudong Yan
Andrew Zielinski

Week 7: After Glow

Natalie Wood
Esther Weng

Week 8: Her the Show

Erin Carstens
Julia Shermam

Week 9: Kate Transits

Curated by Mary Morgan

Week 10: ARMPit PORTal

Mary Morgan
Laura Hughes
Mandy Hampton

Spring 2016:

Week 1: M.O.S.T (Museum of Space Travel)

Nathan Bergfelt
Kenneth Osborn
Jake Sullivan
Alexis Sanchez

Week 2: UNDER THE SKIN (Organized by Euan MacDonald)

Joe Hughes
Chelsea Couch
Bill Brandt
Unknown Artist

Week 3: SENSORY OVERLOAD (Organized by the UO ART HISTORY ASSOCIATION)

Week 4-5: 3RD ANNUAL JURIED EXHIBITION

Juried by:
Jonathan Bagby
Laura Huges
Stephen Milner
Natalie Wood
Alexander Wurts

Artists:

Halley Anderson
Katie Breeden
Justin Boggs
Phoenix Booth
Izzy Cho
Keegan McDonald Dysert
Danny Escalante
Aidan Grealish
Emma Haskins
Megan Kimura
Brittany King
Rachel Lemme
Abbie Lueken
Monika Ruppe
Luna Sansone
Marisa Smith
Teddy Tsai

Week 6: Disparate Cultures (BFA THESIS SHOW)

Danielle Lopez
Gabriel Bleuwater
Chester Malinow

Week 7: Everything You Imagine is Real (BFA THESIS) SHOW

Derek Chesnut
Xiaoyu (Messa) Zheng
Claire Christy

Week 8: To Remain (BFA THESIS SHOW)

Diana Patin
Zack Breitbach
Lauren Boles

Week 9: Nonfiction (BFA THESIS SHOW)

Indigo Vance Eyebright
XinXin Wang
Yibo Liu

Week 10-11: I Stay to the End

BFA Students
Gabriel Bleuwater
– Printmaking,Lauren Boles – Painting, Zack Breitbach – Sculpture, Derek Chesnut – Sculpture, Claire Christy – Painting, Indigo Vance Eyebright – Painting, Yibo Liu – Sculpture, Dani Lopez – Fibers, Chester Malinow – Painting, Diana Patin – Photography, Xinxin Wang – Jewelry + Metalsmithing, Messa Zheng – Jewelry + Metalsmithing.

The exhibition is curated by students in Dr. Jenny Lin’s  “Curating Contemporary Art” course – Jacob Armas, Gabriel Bleuwater, Tawnni Brandon, Zack Breitbach, Izzy Cho, Katelyn Giessinger, Sloane Kochman, Lisa Maier, Mason Moorman, and Chanin Santiago, and is made possible with generous support from University of Oregon’s Departments of Art and the History of Art and Architecture.

Download/View the Exhibition Catalog HERE!

 

WINTER 2016:

Week 1: Pancakes and Chocolate Milk

Justin Boggs
Doug Lazenby
Chet Malinow

Week 2-3: Higher Ground: First Year MFA Exhibition

Laura Hughes
Stephen Milner
Natalie Wood
Alexander Wurts

Week 4-5: The Body anArchive

 Andrew Douglas Campbell
Chelsea Couch

Week 6: Hurricane Strike Force: Omega: Works On Paper

curated by: Joe Moore

Anya Wild
Lee Asahina
Natalie Wood
Alex Wurtz
Esther Weng
Mary Margaret Morgan
Mandy Hampton
Laura Hughes
Andrew Campbell
Daniel P. Lopez
Meril Wallace
Ron Linn
Stephen Nachtigall
Josiah Hampton
Krista Heinitz
Rachel Widomski
Jeff Cashier
Joe Moore

Week 7:  Le Rêve (the dream)

McKenzie Davie

Week 8: 2 Fast 2 Related 2 Architecture

Mandy Hampton
Stephen Nachtigall
Mary Morgan
Krista Heinitz

Week 9:  Fantastic Space: Printmaking and Architectural Representation

Abraham Kelso
Serena Lim
Matthew Chua

Week 10: Heterotopia

Esther Weng
Ron Linn
Joe Moore
Laura Hughes
Meril Wallace
Natalie Wood

FALL 2015:

Week 1: PRODUCT DESIGN 4th Year Student Exhibition

Organized by Trygve Faste

 Week 2-3: 2ND YEAR MFA EXHIBITION SOPHOMORE SLUMP

 Lee Asahina
Andrew Campbell
Chelsea Couch
Amanda Hampton
Natalya Kolosowsky
Ron Linn
Joseph Moore
Mary Morgan
Meril Wallace
Esther Weng

Week 4: Pictures and Things

Diana Patin
Katherine Carlson
Messa Zheng

 Week 5: So Wonderful It Sounds Heavenly

Lee Asahina
Chelsea Couch
Krista Heinitz
Mary Morgan

 Week 6 HORSING AROUND

 Curated by Daniel Lopez

Week 7: Translating Path of Fact

Ron Linn
Anya Dikareva
Mandy Hampton

Week 8 How an object is this or that according to:

Andrew Douglas Campbell
Ron Linn
Meril Wallace

Week 9 – Thanksgiving break

Week 10 SPACESHIP EARTH

Anya Dikareva
Mary Margaret Morgan
Joe Moore

Spring 2015:

Week 1: Freshman Girls

Lee Asahina
Andrew Campbell
Chelsea Couch
Amanda Hampton
Natalya Kolosowsky
Ron Linn
Joseph Moore
Mary Morgan
Meril Wallace
Esther Weng

Week 2: Based Plant Life

Krista Heinitz
Stephen Natchigall
Jessie Vala

Week 3: Impressions

Sharon Carlson
Kathleen Darby
Todd Schreiber
Xiaoyu Zheng

Week 4: Bodies in the City: Otherness and Urbanism. Curated by the UO Art History Association

Week 5-6: 2nd Annual Undergraduate Juried Exhibition

William Boswick
Brinkley Capriola
Cruz Castillo
Katherine Carlson
Matt Ellis
Rachel Grudzien
Chelsey Iida
Grace Kwon
MacKenzie Legg
Dani Lopez
Jack Mayer
Nicholas Moler-Gallardo
Rachel Troiano
Jingjie Wang

Week 7: NICE TO MEET YOU

Evan Bailey
Matt Ellis
Mac Kenzie Legg

Week 8: PIXELS

Meg Griffin
Mohammad Al Mohsin
Keelan Sullivan

Week 9: if-then-else

Katherine A Carlson
Lara Higgins
June Sanregret

Week 10-11: Selected Senior Show

William Boswick
Derek Chesnut
Indigo Vance Eyebright
Anastazia Koorajian
Alexandria Scalone
Deadra Stokes
Rachel Troiano
Jill White
Peng Xu
Riley Yandell
Chi Zhang

Winter 2015:

Week 1: Assemblage 14

Evan Bailey
Zachary Breitbach
Cruz Castillo
Derek Chesnut
Lara Higgins
Brittany Krieg
Nicholas Moler-Gallardo
Malone Reed
June Sanregret
Robyn Steuber

Week 2: four

Lee Asahina
Ron Linn
Meril Wallace
Esther Weng

Week 3: The Lay of the Land

Noah Birch
Daniel Lopez
Mackenzie Legg

Week 4: Mark / Return

Andrew Douglas Campbell
Summer Gray
Krista Heinitz

Week 5: Signs of Wear

June Sanregret
Evan Bailey
Lara Kim

Week 6: G.R.I.T.S.

Chelsea Couch
Mandy Hampton
Mary Morgan

Week 7: BEING-IN-THE-IN-BEING

Farhad Bahram
Rachel Widomski

Week 8: MAW JAM

Anya Dikareva
Anne Magratten
Joe Moore

Week 9: [per] mutations

Meg Griffin
Katherine Carlson
Zander Chanin

Week 10: Bags

Cole Lendrum
Conor Davidson
Sam Tucker